Logbook of the World – krok po kroku

 

 

ARRL systém Logbook of the World (LoTW) je schránka na staniční deníky, které do ní vložili uživatelé z celého světa. Když oba účastníci spojení do ní vloží údaje o tomto spojení, výsledkem je potvrzení, které může využít ARRL při uznání pro diplom.

K omezení možnosti podvodných podání, musí být všechna spojení digitálně podepsána certifikátem, který vydává ARRL. Vydání tohoto certifikátu vyžaduje ověření totožnosti držitele povolení.

Software, který byl vyvinut ARRL, může být použit k převodu souborů deníku (ADIF nebo Cabrillo) na soubor, u kterého jsou údaje o spojeních digitálně podepsána a je vhodný pro předložení LoTW.

 

Krok 1 – Stažení „TQSL“

 

            Program je ke stažení na webu ARRL http://www.arrl.org/lotw/#download

 

Po nainstalování programu nalezneme ve Windows dva programy TQSLCert a TQSL v menu Start/Programy/TrustedQSL. Instalace také umožňuje vytvoření  ikon pro tyto programy, které se objeví na monitoru.

TQSLCert slouží ke generování žádostí o digitální certifikát a TQSL slouží k digitálnímu podpisování deníků ve formátu ADIF nebo Cabrillo, které chceme nahrát do LoTW,

Aby bylo možno LoTW využívat, je nutno si nejprve zažádat o digitální certifikát, kterým se podepisují údaje o spojeních. K tomu slouží program TQSLCert, po jehož spuštění se objeví upozornění:

 

 

Potvrdíme „ANO“ a následně dostaneme informaci, u koho žádáme o certifikát.

 

 

V následujícím okně budete požádáni o zadání :

  1. volací značky,
  2. výběru DXCC země,
  3. data, od kterého značku používáte. Zde musím upozornit, že bývalé Československo je rozdílná země. Pokud jste měli v té době již povolení, zadáte Y 1993 M 1 D 1 . Po obdržení certifikátu pro Českou republiku je možno si zažádat o druhý certifikát pro Československo. Je-li povolení stále platné, kolonky pro ukončení necháte nevyplněné.

 

 

V dalších oknech se zadává poštovní adresa

 

 

a e-mail, na který má být certifikát zaslán..

 

 

Certifikát je možno ošetřit i heslem, nebo je kolonky možno nechat prázdné.

 

 

 

Program obsahuje i okno, které umožňuje žádost o certifikát digitálně podepsat. V případě prvé žádosti je nutno označit „unsigned“, neboť nevlastníte certifikát, kterým by bylo žádost možno podepsat..

 

 

Žádost o certifikát je nutno uložit a pamatovat si kam!

 

 

Po uložení souboru dostanete následující upozornění

 

 

Následně se v okně programu objeví informace o vytvoření žádosti o certifikát – červeně označená ikona (podobá se dopravní značce „zákaz stání“), kterou nesmíte vymazat.

 

 

 

Krok 2 – Žádost o digitální certifikát

 

 

Jako výsledek tvorby žádosti je tedy soubor „značka“.tq5, který je nutno buď e-mailem odeslat na lotw-logs@arrl.org nebo nahrát prostřednictvím http://www.arrl.org/lotw .

 

Pro ověření věrohodnosti žádosti vyžaduje ARRL zaslání normální poštou kopii povolení (licence) a kopii libovolného oficiálního dokumentu , který obsahuje jméno (např. občanský průkaz, pas, řidičský průkaz atd.).

 

Krok 3 – Natažení certifikátu

 

            Když ARRL certifikát vydá, odešle ho e-mailem na adresu, která je uvedena v žádosti o jeho vydání. Obvykle stačí dvakrát kliknout na přílohu (certifikát má označení .tq6), aby byl certifikát importován do TQSLCert. V případě, že se tak nestane, uložíme přílohu e-mailu na disk, spustíme TQSLCert, v nabídce „File“ vybereme příkaz „Load Certificate File“ a vložíme soubor s certifikátem.  Současně s certifikátem, odesílá ARRL též jméno uživatele a heslo. Tyto dva údaje slouží k přihlášení na web LoTW.

      Po vložení certifikátu do TQSL Certificates dojde ke změně červeně označené ikony.

 

 

 

 

 

Krok 4 – Uložení certifikátu

 

            Tento krok není nutný, ale je užitečný. V případě zhavarování počítače, certifikát není obnovitelný. Proto se doporučuje uložení certifikátu na jiné paměťové medium. Tímto způsobem se dá certifikát přenést i na jiný počítač. Po spuštění TQSLCert se nám objeví seznam certifikátů. Certifikát, který chceme uložit označíme a v nabídce „Certificate“ vybereme „Save“. Příslušný certifikát s označením .p12 uložíme na vybrané paměťové medium.

 

Krok 5 – Žádost o další certifikát

 

            LoTW umožňuje přiřadit jednomu uživateli více značek. Též v případě českých stanic je zapotřebí požádat o další certifikát v případě spojení z doby Československa. Máme-li již certifikát pro Českou republiku, postupujeme obdobně, jako jsme postupovali při jeho žádosti. Rozdíl je jen v tom, že musíme vybrat Československo, zadat datum, od kdy máme povolení a datum ukončení 31.12.1992. Dále v okně, které umožňuje certifikát digitálně podepsat, vybereme „signed a digitálně podepíšeme původním certifikátem. Též, pokud jsme původní certifikát chránili heslem, musíme toto heslo použít. Ostatní úkony jsou stejné, jako v prvém kroku. Obdobně postupujeme při vydání certifikátu pro závodní značku. Povolení ani identifikační průkaz již na ARRL neposíláme!

 

Krok 6 – Tvorba souboru staničního deníku

 

            Program TQSL umožňuje zpracovat údaje o spojeních ve dvou formátech: ADIF a Cabrillo. Proto je nutno z používaného programu staničního deníku údaje v požadovaném formátu vyexportovat.

 

 

Krok 7 – Tvorba údajů o umístění stanice

 

Po spuštění „TQSL“ vybereme „Station/Add Location“, postupně vyplňíme v okně údaje o umístění stanice při spojeních, které budeme předkládat LoTW. Nakonec lokalitu pojmenujeme – např. OK1MP Praha. Tento krok je možný jen v případě, že jsme úspěšně ukončili „krok 3“.

 

Krok 8 – Tvorba digitálně podepsaného deníku

 

            V „TQSL“ vybereme „Sign existing ADIF or Cabrillo file“, následně ze seznamu lokalit (alespoň jedno bylo vytvořeno v předcházejícím kroku) vybereme lokalitu, klikneme na ní a potvrdíme „OK“.  Pokud zvolíme ADIF k podepsání a jestě nemáme udané QTH, tak dostaneme upozornění, že nemáme definované "Station Location". Po potvrzení "OK", se  otevře okno "Select Station Location for Signing", zadáme "NEW" a  postupujeme stejně jako u „kriku 7“. Následně budeme požádáni o výběr deníku (ve formátu ADIF nebo Cabrillo) a název souboru, do kterého bude podepsaný deník uložen. Než program začne spojení podepisovat, vyžádá si též privátní heslo (pokud bylo v kroku 1 zadáno). Po ukončení operace se objeví hlášení, kolik spojení bylo podepsáno a kde je soubor s označením .tq8 uložen.

 

 

Krok 9 – Odeslání digitálně podepsaného deníku

 

           

            Odeslání souboru vytvořeného v kroku 8 do LoTW je možno dvojím způsobem.

  1. Soubor je možno odeslat jako přílohu e-mailu na adresu lotw-logs@arrl.logs, přičemž není nutno udávat žádné další informace.
  2. Navštívit webovou stránku LoTW http://www.arrl.org/lotw a na ní prostřednictvím „Logbook Users LOG IN“ se dostat na přihlašovací okno. Vyplněním jména uživatele a přihlašovacího hesla (oba tyto údaje poslal ARRL e-mailem s certifikátem) je pak možno vstoupit do LoTW. Po volbě Upload filese dostaneme do okna, ze kterého můžeme data přenést do LoTW.

 

 

V předcházející části jsme si vysvětlili, k čemu slouží LoTW  a jakým způsobem se můžeme stát jeho uživateli. Tomu, jak se orientovat na stránkách LoTW je věnována tato následující část.

 

 

Na webovou stránku LoTW se dostaneme přes stránku ARRL http://www.arrl.org/lotw a na ní prostřednictvím přihlašovacího okna „Logbook Users LOG IN“. Vyplněním jména uživatele a přihlašovacího hesla (oba tyto údaje poslal ARRL e-mailem s certifikátem) je pak možno vstoupit do LoTW. Na monitoru se nám objeví „Domácí stránka uživatelů deníku“.

 

 

 

Na její pravé straně nalezneme údaje o uživateli (značka), odhlašovací políčko „Log Off“, údaj o počtu zaznamenaných spojení a počet potvrzených spojení prostřednictvím LoTW. V nabídce pak najdeme:

 

  1. Home – domácí stránka,
  2. Your QSOs – vaše spojení,
  3. Awards – diplomy,
  4. Find Call – nalezení značky,
  5. Upload File – přenesení souboru,
  6. Your Account – vaše konto.

 

 

1.            Domácí stránka uživatelů deníku

 

Mimo již uvedené údaje obsahuje v levé části řadu novinek a poznámek, tak jak se LoTW vyvíjel. V pravé části je pak informace o poslední verzi programu (s možností jeho stažení) a statistické údaje o uživatelích.

 

2.            Vaše spojení

 

Zvolíme-li toto okno, nalezneme na levé straně menu, které obsahuje:

a)            Query – umožňuje získat informace o spojeních, která jsme do LoTW vložili. Informace o jiných spojeních nelze získat.

b)            Download report – po této volbě můžeme si stáhnout report o potvrzených spojeních prostřednictvím LoTW. Report je ve formátu .ADI. Při zadávání údajů, je možno volit časové období a značku (pokud máme certifikát na více značek).

 

3.            Diplomy

 

Po této volbě se nám objeví okno, kde v pravé části je uvedeno, že DXCC účet je vytvářen automaticky. Účet pro WAS si musíme vytvořit sami! Dále následuje informace o tom, že v případě certifikátů pro více značek, jsou pro ně vytvářeny samostatné účty. V dalším se budeme věnovat diplomům DXCC.

V případě více značek v jedné DXCC lokalitě, je možné je spojit do jednoho účtu.

V levé části volíme účty DXCC, nebo si můžeme vytvořit účet pro WAS:

a)            Select DXCC Award Account (při více účtech je možno vybrat značku),

b)            Create New WAS Award Account.

 

Zvolíme-li účet DXCC, objeví se nám na levé straně nabídka:

a současně se zobrazí

Award Account Menu

Account Status

Account Credits

Modify Account

Application

Application History

Link Account

 

-                Account Status – stav účtu. Je to tabulka, ve které je pro jednotlivé druhy diplomů uvedeno, kolik zemí je v LoTW potvrzeno, kolik jsme jich předložili DXCC, kolik jich bylo uznáno a jaký je současný uznaný stav zemí celkem a kolik současných..

V pravé části okna jsou poznámky, které se týkají nabídek v menu.

Pod tabulkou o přehledu DXCC se nachází pole View Award Credit Matrix, které když zvolíme, tak se nám zobrazí tabulka ukazující, které země na kterých pásmech máme potvrzeny.

-                Account CreditsPo této volbě můžeme získat přehledy o jednotlivých diplomech DXCC, včetně údajů o uznaných spojeních nebo těch, o které jsme zažádali, nebo je máme teprve potvrzené (včetně volacích značek a pokud jde o spojení potvrzená prostřednictvím LoTW i údajů o spojeních).

-                Modify AccountTuto volbu použijeme, máme-li více značek pro jednu DXCC zemi a chceme-li účty spojit. V následujícím okně, které se nám otevře, uvedeme pod jakou značkou chceme účet vést (odpovídá značce diplomu DXCC, jsme-li jeho držiteli) a označíme, se kterými volacími značkami má být spojen.

-                Application žádost. Tato část slouží k podání žádosti o DXCC (doplnění) prostřednictvím LoTW. Postupně se nám otevřou 4 okna.

a)      V části 1 označíme spojení z LoTW, která v žádosti využijeme.

b)      V části 2 uvedeme, zda jsme, nebo nejsme členy ARRL a zda žádost zkombinujeme s potvrzením pomocí QSL. V případě kombinované žádosti uvedeme, jakým způsobem QSL předložíme.

c)      V části 3 vyplníme údaje o žadateli.

d)     V části 4 nalezneme údaj o poplatku a uvedeme, jakým způsobem uskutečníme platbu. Následně žádost odešleme – Submit Application.

-                Application Historyhistorie žádostí. Po této volbě se dostaneme do okna, kde je uveden přehled všech žádostí, které byly podány prostřednictvím LoTW a jejich stav.

-                Link Account - Toto pole volíme, jsme-li již držiteli diplomu DXCC a chceme-li DXCC s LoTW propojit.

 

4.            Nalezení značky

 

V tomto okně můžeme zjistit zda námi zadaná stanice a kdy naposledy uložila svůj staniční deník do LoTW. Přístup do jiných než vlastních deníků není!

 

5.            Přenesení souboru

 

Příslušné okno umožňuje vložit deník (.TQ8) do LoTW nebo odeslání žádosti o další certifikát (.TQ5).

 

6.            Vaše konto

 

Zvolíme-li tuto možnost objeví se nám následující nabídka:

 

Logbook Web Account Menu

Your Activity

Your Certificates

Change Password

Account Settings

Your Messages

Payment Credits

 

-          Your Activityvaše aktivity.  Po otevření okna se dostaneme k seznamu souborů, které jsme do souboru nahráli a o výsledku této akce.

-          Your Certificates vaše certifikáty. Zde je uveden seznam všech certifikátů, které vám byly uděleny. Tyto certifikáty je možno si v tomto okně stáhnout společně s nastavením TQSL.

-          Change Password změna hesla. Po této volbě je možno změnit přístupové heslo k LoTW.

-          Account Settings nastavení účtu. V příslušném okně je možno změnit e-mailovou adresu, na kterou ARRL odešle upozornění na blížící se ukončení platnosti certifikátu. Ten má omezenou platnost – na certifikátu jsou uvedena data tříletého období - a je nutno předem požádat o prodloužení jeho platnosti .

-          Your Messages vaše zprávy. Sem odesílá ARRL zprávy určené jen vám. Může to být např. informace o tom, že deník LoTW byl spojen s údaji diplomu DXCC a pod.

-          Payment Credits platební kredit. Pomocí tohoto okna je možné si předplatit poplatky za potvrzení uznaná pomocí LoTW.

 

 

Ing. Miloš Prostecký, OK1MP, ok1mp@volny.cz